Sabah Gazetesi

 

 

 
 
 

10 Nisan 2007

 

M. Reşat Başar Resim Sergisi "Yeni İkonalar"

 

Reşat Başar ’ın 19 Nisan 2007 tarihinde Maltepe Sanat Merkezinde açılacak olan resim sergisi "Yeni ikonalar" adını taşıyor. Sıra dışı malzemeler kullanılan tuvallerden oluşan sergide, yaklaşık 20 çalışma yer alıyor.

 

Yaşadığı bölgelerin kültürel ve toplumsal durumlarını görselleştirme eğiliminde olan sanatçı, sanayi yapılarını resminin konusu olarak seçmiştir. Yaşamını sürdürdüğü bölge ve çevresinde yer alan sanayi tesislerinin, insanların hayatını idame ettirebilmesi için vazgeçilmez olduğu düşüncesiyle "kutsal"lığını öne süren Reşat Başar'ın, dinsel anlamlara göndermede bulunan resimleri, aynı zamanda ikonaları da çağrıştırmaktadır. İkonalardaki dinsel figürlerin yerini fabrika bacalarının aldığı resimlerde, sanatçı Bizans kültürünün izlerini de bu kültüre ait motif ve harflerle tanımlamaktadır.

Kimyasal malzemeyle oynayarak fotografik bir altyapı oluşturan sanatçı, çoğaltmaya da göndermede bulunmaktadır. Böylece sanayi konseptini bir üretim mantığı olarak resmine taşımaktadır. Resimlerinde yer alan imgelerin yaşamdaki karşılıklarının da önemi olduğuna inanan Reşat Başar , bu konuda projeler yürütmektedir.

Reşat Başar'ın Resim Sergisi 10 Mayıs 2007 tarihine kadar Maltepe Sanat Merkezi'nde izlenebilir.

Cumhuriyet Cd. Site Sk. Bakkalbaşı Apt. No:8/2
Küçükyalı-İstanbul
Tel.(0216)5189720
www.maltepesanatmerkezi.com
info@maltepesanatmerkezi.com

 


 
  MEHMET OĞUR SERGİSİ
               
 
 
 
 
17 Mayıs 2007
 

Mehmet Oğur Resim Sergisi

 

 

 

Mehmet Oğur'un resimleri 17 Mayıs - 10 Haziran 2007 tarihleri arasında Maltepe Sanat Merkezi'nde sergileniyor.

 

 

 

Mehmet Oğur, Maltepe Sanat Merkezi'ndeki yeni kişisel sergisinde portreye odaklanıyor. Portrelerde dokunaklı ve iri gözler öne çıkıyor. Dramatik bir telaşın, acının gözlemlendiği yüz çalışmaları modern bir resim yorumuyla ele alınıyor.

Mehmet Oğur, insanın aynası olan yüzünü resimlerinde konu edinirken abartılmış gözler, minik ağızlar, ince boyunlar, küçük el ve gövdelerle soyut parçalamalar yapıyor.

Mehmet Oğur'un Sergisi 10 Haziran 2007 tarihine kadar Maltepe Sanat Merkezi'nde izlenebilir.

Adres: Cumhuriyet Cad. Site Sok. Bakkalbaşı Apt. No.8
Küçükyalı-İstanbul

www.maltepesanatmerkezi.com
info@maltepesanatmerkezi.com
Tel: 0 216 518 97 20

Sanatçının özgeçmişi
1949 yılında Bandırma'da doğdu. İlkokulu Bandırma'da okudu. 1967'de Savaştepe İlköğretim Okulu'ndan mezun oldu. Bir yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. 1968 yılında İstanbul Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümü sınavlarını kazanarak; bu okulda Selahattin Taran, Ramiz Aydın, Süleyman Saim Tekcan, Şinasi Barutçu gibi öğretmenlerin öğrencisi oldu. 1971 -1995 yılları arasında çeşitli ortaöğretim kurumlarında öğretmenlik yapan sanatçı, çalışmalarını halen yaşadığı Balıkesir'in Gönen ilçesinde sürdürmektedir.
 
Sabah
MURAT İRTEM
TÜYAP 19. İSTANBUL SANAT FUARINDA (MALTEPESANATMERKEZİ)
Büyükler için kent masalları
 
30.10.2009
 
YAĞLI boya ile kent kargaşasını resmeden Murat İrtem, üçüncü kişisel sergisi 'Kent Masalları' ile sanatseverleri selamlıyor. Yarın açılacak ARTİST 2009 / 19. İstanbul Sanat Fuarı'na tuval üzerine yağlı boya ve keçe resimlerden oluşan sergisiyle katılan ressam İrtem, çalışmalarında günümüzün en önemli sorunlarından biri olan kentselleşmeye göndermeler yapıyor. Öyküsünden ziyade boya ve sürüşün ön plana çıktığı resimlerde renklerle ışık oyunları yaratılıyor. İstanbul - Büyükçekmece'deki TÜ- YAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek ARTİST 2009 / 19. İstanbul Sanat Fuarı 8 Kasım'a dek sürecek. İrtem'in diğer çalışmaları ise www.muratirtem.com adresinde görülebilir. www.maltepesanatmerkezi.com 

 

eNroll SB